2418/​319

Samling på syv grønlandske figurer af fedtsten i form af Inuitter, fabeldyr, hval, maske og tranlampe. Usignerede. 20. årh. H. 4–9. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Tranlampe med løst ben.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag