2009/​772

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Serveringsskål af sterlingsølv med hamret overflade. Øverste kant med perlebort. Stjerthank af udskåret ibenholt, ligeledes medperlebort. Georg Jensen 1933–944. Dessin 55 B. Vægt 429. H. inkl. hank 8,5. L. 27,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med enkelte mindre buler. Hul del af fadet med løsdel indvendigt.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag