2432/​177

Russisk ikon med fremstilling af Kristus Pantokrator. Tempera på træ med rizza af metal, monteret i kiot af træ med senere lysholder af jern og nyere ikke-tilhørende glasindsats. Rizza med utydeligt stempel. 19. årh.s slutning. H. 30 cm.

Ikon med mindre krakeleringer. Rizza med behov for rensning. Kiot med bl.a. revner, afslag og løse indlægninger af metaletråde.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?