2049/​43

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

En skagensfisker. Sign. M. A. 18. Olie på træ. 42×32.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1344, 2013 nr. 41.

Mindre afskalninger og retoucheringer. Talrige krakeleringer. Opmalet signatur.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

22.000 kr.

15 bud

22.000 kr.
21.000 kr.
20.000 kr.
19.500 kr.
19.000 kr.
18.500 kr.
18.000 kr.
17.500 kr.
17.000 kr.
16.500 kr.
16.000 kr.
(Autobud) 15.500 kr.
15.000 kr.
14.500 kr.
14.000 kr.