Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
En skagensfisker. Sign. M. A. 18. Olie på træ. 42×32.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1344, 2013 nr. 41.
Mindre afskalninger og retoucheringer. Talrige krakeleringer. Opmalet signatur.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
15 bud