1946/37
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Parti fra Helshøj. Sign. J. l. C. Hels Høj 1856. Olie på papir monteret på lærred. 33×44.
Mindre retoucheringer samt en reparation af vertikal ridse på ca. 20 cm. En minimal krakelering. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag