Karl Bovin (f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985)
Landskab med lette skyer. Sign. Karl Bovin 1960. Olie på lærred. 72×102.
Udstillet: “Karl Bovin 100 år”, Odsherreds Kunstmuseum, 16. jun. - 7. okt. 2007.
Behov for let overfladerensning. God stand.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2024