2031/23
Standur i kasse af hvidmalet og udskåret træ, front med låge flankeret af søjler med guldbronzeret skæringer, forsølvet urskive med romertal og forgyldte hjørneornamenter. 20. årh.s begyndelse. H. 234.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere bemaling. Manglende 2-tal på urskive. Manglende pendulophæng. Lodder og pendul medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag