Jens Birkemose (f. København 1943, d. 2022)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Tre vaser af stentøj, dekoreret med hhv. brun, blå og grå glasur. Høj cylindrisk vase af stentøj stemplet monogram. H. 19,7. Vase af porcelæn, modelleret i oval form. Sign. B 97. H. 18. Skål af stentøj dekoreret med transparent grå glasur. Sign. E.St.N., Kgl. P. H. 9,5. Unika. (3)
Moderne kunst og design, 11. februar 2014
14 bud