Rut Bryk (f. 1916, d. 1999)
Kvadratisk vægrelief af keramik med prægede mønstre i relief, midte indridset med blomst. Dekoreret med glasurer i brune nuancer samt blåt og grønt. Usign. Udført hos Arabia, Finland ca. 1970'erne. H. ca. 4. B. 31. L. 31.
Proveniens: Hans og Bente Weinbergers private samling. Erhvervet i forbindelse med en rejse til Finland i 1970'erne.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021