1626/548
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål, kvadratisk plade af glas. Formgivet 1956. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 33. L./B. 80.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og minimale afslag på top.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
11 bud