Balthasar Beschey (f. Antwerpen 1708, d. sst. 1776)
Landskab med møller og hestevogne. Sign. B. Beschey f. Olie på kobber. 20×25,5.
Beschey har i sin komposition fundet inspiration i Jan Brueghel den ældres “Landskab med mølle og hestevogne” fra ca. 1611 på Fitzwilliam Museum i Cambridge inv. nr. 1876981.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019