Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med sidetryk, hvid emaljeskive med romertal, arabiske tal og små sekunder, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn, dekoreret med blå og sort emalje, støvkapsel signeret Pavel Bure, nr. 115126. 1906. Russisk værk. Kassediam. 53 mm. Lødighed 84. Russisk urkæde af sølv med kyrillisk mesterstempel VG medfølger. L. urkæde 51. I original Pavel Buhre etui af rødt læder med den russiske dobbeltørn på låget. (3).
Proveniens: Sælgers farfar, politibetjent Julius Gjerløv (1885–1962), som gjorde tjeneste for Kejserinde Dagmar i Lyngby.
Aldersslitage, bl. a. ridser og mærker samt slidt emalje. Glas og øsken udskiftet på urkæde. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Russisk tema-auktion, 16. juni 2014
15 bud