2448/​515

Ubekendt kunstner

Skulptur af stentøj i form af rytter til hest, delvist dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 45. L. 57.

Proveniens: Hidrørende har ifølge oplysninger fra nuværende sælger tilhørt Tage Vanggaard.

Enkel hårrevne nær bunden.

I Aarhus
Vur­dering

8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?