2448/515
Ubekendt kunstner
Skulptur af stentøj i form af rytter til hest, delvist dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 45. L. 57.
Proveniens: Hidrørende har ifølge oplysninger fra nuværende sælger tilhørt Tage Vanggaard.
Enkel hårrevne nær bunden.
Vurdering