Dansk maler, 19. årh.
“Commandeur Peter Wilhelm Tegner i sin Stue i St. Kongensgade, Kjöbenhavn”. Usigneret. Olie på lærred. 32×43.
Peter Wilhelm Tegner (1798–1857) var søofficer og forfatter til adskillige lærebøger, der blev anvendt på søkadetakademiet.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017