2203/901
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Fire stole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg af hhv. pink-, blå-, og hvidlakeret træ. Model 3101. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Lakering med pletter og slid.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
29 bud