2436/790
Poul M. Volther, m.fl. (f. 1923, d. 2001)
Fem stole og spisebord af eg. Bordtop og plader af teak. Sæde betrukket med brunt, farvet skind. Stole: Model J48. Formgivet 1951. Stole udført for FDB. Bord: 74. L. 130/234. B. 90. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En liste på tillægsplader delvis løs. Messingbeslag på en plade knækket. Skind med pletter og smuds.
Vurdering