1821/​32

Engelsk standur i kasse af eg og mahogni, urhus med svanehalstop og ørn på kugle, urskive af messing med hjørneornamenter, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, urværk med månefase og datoviser. Sign. Savage, Huddersfield. 19. årh. H. 222.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Løse lister. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Pendul med defekt. Lås mangler i låge.

Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag