Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Baljestolen”. Unika hvilestol af dansk asketræ, sæde og skalformet justérbar ryg betrukket med blå/gul “Blans” uld, designet af Hanne Vedel. Justérbar bøjle og beslag af stål. Model PP 530. Udført og stemplet hos PP Møbler i 2022.
En gruppe medarbejdere hos PP Møbler har taget initiativ til at støtte de ukrainske børn, som i disse tider kæmper en kamp for deres liv og fremtid. PP Møblers snedkere og polstrere har i deres fritid samarbejdet om at fremstille to særlige eksemplarer af Hans J. Wegners ”Baljestol”, som de håber kan sælges for et højt beløb til fordel for Ukrainske børn.
Hele beløbet doneres ubeskåret til ”Børns Vilkår”, som har særlig fokus på at hjælpe børn, som er ofre for krigen i Ukraine. Stolene er udført i dansk ask og polstret i Ukraines farver. Alt på stolene er fremstillet i Danmark af danske håndværkere. Komponenterne til stolene er doneret til projektet af PP Møbler, tekstilerne er doneret af Kjellerup Væveri.
Bruun Rasmussen opkræver ikke auktionssalær.
Marianne og Eva Wegner har frasagt sig retten til følgeretsvederlag.
Modellen blev præsenteret på Snedkerlaugets 28. møbeludstilling, Københavns Snedkerlaugs 400-års Jubilæumsudstilling, Forum 16.-26. september 1954, stand 23.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind. 3, side 280–281.
Litteratur: Tidsskriftet “Møbler” nr. 9, 1954, side 43. Hans J. Wegner sidder her i stolen.
Litteratur: Johan Møller Nielsen. “Wegner en dansk møbelkunstner”, side 69–70.
Ny. Intet at bemærke.
Velgørenhedsauktion til fordel for Ukraines børn, 9. august 2022
16 bud