2043/589
Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Rund lågkrukke af fajance, låg modelleret med figur og firben. Dekoreret med mat cremefarvet krakeléglasur med gråbrune elementer. Sign. monogram, 120/136. Udført og stemplet hos Aluminia, København Danmark. H. 15,5. Diam. 13,3.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag