2049/7004
Nakkestøtte af udskåret patineret træ, anepar. Luba/Hemba, D. R. Congo. H. 19 cm.
Proveniens: Ex. Pierre Dartevelle, Bruxelles. Ex. Gerald Dannenberg, New York, USA. Ex. Ole Christensen, København.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag