2049/​7004

Nakkestøtte af udskåret patineret træ, anepar. Luba/Hemba, D. R. Congo. H. 19 cm.

Proveniens: Ex. Pierre Dartevelle, Bruxelles. Ex. Gerald Dannenberg, New York, USA. Ex. Ole Christensen, København.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag