922/​152

Et par signeret Hereke silke og metaltråde tæpper, Tyrkiet. Medaljondesign på lys bund rigt prydet med rosetter, palmetter, forbundne grene og bladværk. Partier med metaltråde i relief. Detaljerede forvævninger med knyttede mønster. Signeret: “Selim Nugman”, “Meyil ver Sevmeye Hereke”, “Hereke”. Et par sjældent udbudte tæpper af exceptional høj kvalitet set ud fra både matrialevalg, forarbejdning og design. Flot stand. C. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 291×196. (2)

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

275.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?