2432/​860

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Skænk og bogkasse af palisander med to låger i front, bag hvilke hylder samt udtræksbakker. Specialbeslag samt nøgle af messing. Model A 232. Udført hos C. M. Madsen for FDB. H. 73,5. B. 122. D. 44. Og H. 133. B. 122. D. 26. (2)

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce.

FDB katalog 1964, s. 34.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
883810 4.000 DKK