Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre-pers. sofa med stel af riopalisander. Sider, sædehynder og ryg betrukket med sort skind. Bagside med sort stof. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 75. L. 204. D. 71.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag på ben. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.