2124/1154
Smykkesæt af forgyldt sølv bestående af halskæde, armbånd, broche og en ørering hver prydet med talrige facetslebne stykker blåt glas, poleret hvidt glas og grøn emalje. L. halskæde 60 cm. Armbånd 17,5 cm. Broche 4,5 cm. Ørering 4,5 cm. Ungarn (Pest) primo 1866–1937. (4)
Smykkeclutch medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Talrige blå stykker glas mangler. Emalje fremstår med flere afslag.
Smykker, 16. juni 2021
Vurdering
Hammerslag