893/196
Gerrit Storm (f. Amsterdam 1672, master between 1735-1742)
Hollandsk lygteur i kasse af nøddetræ, skive af forgyldt og ciseleret messing med hjørneornemantik i form af kerup, timekrans af tin med romer og arabertal, gennembrudet visere af jern. Sign. Gerrit Storm, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 48. B. 28. D. 24.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag