2022/​765

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 813”. Armstol med stel af forkromet stål, sæde og ryg med patineret sort kernelæder. Designet 1970. Udført 1970'erne hos snedkermester Johannes Hansen, København.

Litteratur: Jens Bernsen: “Hans J. Wegner”, omtalt og gengivet s. 59.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Trykmærker på sædet og ryg. Overfladekrakeleringer på ryg.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag