1917/1592
“Musselmalet Riflet” terrin, ovalt og et rundt fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 100, 108, 223. Royal Copenhagen. H. 23 cm. Diam. 24 cm. L. fad 41,5 cm. (3)
Terrin: II sortering. Stjernerevne i bunde, ej gennemgående. Ovalt fad: Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag