2119/936
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
15-armet lysekrone med stel af forkobberet messing. Model T812 Primarius. Designet 1975. Udført og mærket med label hos Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd Sweden. H. 140. Diam. ca. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Glaskupler medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag