2043/981
Vermund Larsen (f. Hellerup 1909, d. 1970)
Et par lænestole med stel af forkromet stål, betrukket med rødt uld. Model VL 135. Udført og stemplet hos VL Møbler. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse og møre gummisamlinger i ryggen.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag