905/​97

Hans Christian Koefoed (f. Bornholm 1849, d. Roskilde 1921)

Interiør med kvinde og to ældre mænd, der nyder en lille dram. Sign. monogram 1889. Olie på lærred. 105 × 135.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 821, 2011 nr. 75.

Krakeleringer og små afskalninger. Enkelte retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag