Hans Christian Koefoed (f. Bornholm 1849, d. Roskilde 1921)
Interiør med kvinde og to ældre mænd, der nyder en lille dram. Sign. monogram 1889. Olie på lærred. 105 × 135.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 821, 2011 nr. 75.
Krakeleringer og små afskalninger. Enkelte retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Malerier og tegninger, 30. november 2021