Carl Ferdinand Andersen (f. København 1846, d. sst. 1913)
Portræt af kontreadmiral M.A.C.C. Wulff (1828–1894). Sign. Carl F. Andersen 1893. Olie på lærred. 126×85.
M.A.C.C. Wulff var chef for fregatten Jylland på dennes sidste togt 1886–1887 og blev kontreadmiral i 1892. Han er således blevet portrætteret af C.F. Andersen i sin nye uniform.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
13 bud