2132/​556

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

“Fingerprint”. Bogværk indeholdende 25 litografiske unikatryk i farver. Tekstside sign. Kvium 01, 6. Udgivet i anledning af Hostrup-Pedersen & Johansen's 25 års jubilæum. Bladstørrelse hver 51,5×50. Uindrammede.

Litteratur: Edition Copenhagen: “Michael Kvium: Det trykgrafiske værk”, 1979–2006, gengivet helsides s. 152–155. Meget sjælden udgave kun udført i syv eksemplarer.

En samleskrue mangler.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK
30.000 DKK