Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
“Jydsk Landskab”. Mørke skyer over et jysk hedelandskab med græssende får. Sign. Hans Smidth 1915. Olie på lærred. 97×162.
Udstillet: Charlottenborg 1915 nr. 538.
Lærredet er dubleret. Enkelte ridser med retoucheringer. Enkelte misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. december 2021