1722/​524

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Rygebord”. Cirkulært sofabord af mahogni med underliggende hylde. Top med kehlet kant. Model 6687. Formgivet 1929. Udført og mærke hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 52. Diam. 100.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker på ben og top.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK