Niels Larsen Stevns (f. Gavnø v. St. Heddinge 1864, d. Frederiksberg 1941)
“Tørrepladsen ved Nysø”. Sign. N.S. Akvarel på papir. Lysmål 55×74.
Udstillet: Hjørring Kunstmuseum (stemplet på bagsiden)
Undersøgt i ramme. Huller efter tegnestifter i hjørner. Papiret er gulnet.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
15 bud