1644/779
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Pendel med bruneret fatningshus samt baldakin, overskærm hvid/hvid zink, mellem- og underskærm fler-lags opalglas. Samt “PH-2/2” fatningshus af brun bakelit. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ledning mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag