1948/​116

Engelsk lygteur i kasse af egetræ og rodtræ med beslag af bronze, urskive af messing med månefase og gennembrudte hjørneornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. Edn. Tomlin, London. 19. årh. H. 39.

Revner i fineren. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK