1948/116
Engelsk lygteur i kasse af egetræ og rodtræ med beslag af bronze, urskive af messing med månefase og gennembrudte hjørneornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. Edn. Tomlin, London. 19. årh. H. 39.
Revner i fineren. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag