2413/​509

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-Syvtallet”. Gulvlampe med stel af ducolakeret metal, skråtstillet stel med højt knæk. Fatningshus af brun bakelit, stemplet PH-lamp Patented. Monteret med 3/2 skærme af ravfarvet glas, skærmophæng med trådben stemplet P.H.-3/2 patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 149.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mellemskærm revnet og limet. Bundskål mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK