1948/517
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“W2”. Sæt på seks stole af massiv eg, betrukket i sæder med patineret naturskind. Formgivet 1953. Udført og stemplet hos C.M. Madsen, Haarby. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Fem stole med huller og revner i sæder. Tørt skind.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud