2125/9024
Lysberg, Hansen & Therp
Et par kommoder af guldstafferet nøddetræ, plader af rødbroget marmor og hver med ligeknækket svungen fronter med fire skuffer, baser udskåret med bladværk og cabriole ben. Dansk rokoko form, ca. 1900. H. 80. B. 60. D. 50. (2)
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud