Foto endnu ikke klar
846/​697

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Dumt svin - et selvportræt”. Fra serien “Letsindige billeder”. Sign. Jorn 55; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 58×45.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn - The crucial years 1954–1964”, København 1977, kat. nr. 946; gengivet helsides i farver som fig. 33, s. 50. Udstillet: “Kunsten”, udstilling organiseret af Galerie Birch, 5 billeder af Jorn udstilledes under den generelle titel “Letsindige billeder (lavet til lejligheden)”, Charlottenborg, København 1955, kat. nr. 94. Udstillet: “Jorn”, Louisiana Foundation, Humlebæk 1965, kat. nr. 149.

Moderne malerier og skulpturer, 4. marts 2014

Vur­dering

350.000–400.000 DKK

Hammerslag

310.000 DKK