Finn Lynggaard, Marie L. Hjorth (f. Balling 1930, d. 2011)
En samling sten- og lertøj, dekoreret i brune og grønne nuancer, bestående af tre kander, thekande, to skåle og fad med bladmotiv i relief. Sign. hhv Finn L. eller stemplet signatur. En skål sign. Marie L. Hjorth, én usigneret. H. 4–21. Fad Diam. 23,5. (7)
Fad med flere større afslag langs fodrand. Begge grønne kander med revne og reparationer på hanke, den ene desuden med kanthak ved fod. Brun kande med revne ved hank og mindre glasuraskalninger. Medfølger skål med større reparation.
Moderne kunst og design, 25. september 2018