2147/867
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 260”. Et par lænestole med stel af eg, sæde og ryg betrukket med blå velour. Udført og mærket hos Getama. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Velour med pletter, smuds og bleget.
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Vurdering
Hammerslag