Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Solnedgang over det stille hav. Sign. Jul. Paulsen 1906. Olie på lærred. 48×63.
Udstillet: Der er muligvis tale om “Aftenbrise. Trelle Strand”, som var udstillet på Charlottenborg i 1907, nr. 362. På udstillingsetiketten på blændrammen er betegnet “Brise”, som også kunne tyde på dette.
Retoucheringer. Minimale afskalninger og flere mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
23 bud