2008/​7 Julius Paulsen: Solnedgang over det stille hav. Sign. Jul. Paulsen 1906. Olie på lærred. 48×63.

Be­skriv­el­se

Solnedgang over det stille hav. Sign. Jul. Paulsen 1906. Olie på lærred. 48×63.

Udstillet: Der er muligvis tale om “Aftenbrise. Trelle Strand”, som var udstillet på Charlottenborg i 1907, nr. 362. På udstillingsetiketten på blændrammen er betegnet “Brise”, som også kunne tyde på dette.

Retoucheringer. Minimale afskalninger og flere mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

32.000 kr.

23 bud

32.000 kr.
(Autobud) 30.000 kr.
30.000 kr.
(Autobud) 23.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
20.000 kr.
(Autobud) 19.000 kr.
18.500 kr.
(Autobud) 18.000 kr.
17.500 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 14.000 kr.
13.500 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.