2426/​270

'The Rolling Stones'. Fem kort signeret af hhv. Mick Jagger (f. 1943), Keith Richards (f. 1943), Bill Wyman (f. 1936), Brian Jones (1942–1969) og Charlie Watts (f. 1941) i København i 1965. Desuden upubliceret s/h fotografi af Mick Jagger og Brian Jones i København i 1965 (fotograf Knud Ørsted; senere print) samt engelsk magasinside fra ca. 1965 (beskåret). Kortstørrelse 7,2×12,5 cm. (7).

Proveniens: Fotograf Knud Ørsted, som fulgte 'The Rolling Stones' under gruppens besøg i København i dagene 28.-30. marts 1965, og som i den forbindelse modtog de her udbudte signerede kort.

Disse fem kort bærer flg. Roling Stones medlemmers autentiske signaturer: Mick Jagger, Major Dundee (Keith Richards), Bill Wyman, Charlie Watts og Brian Jones. Alle signeret i København i 1965. Bruun Rasmussen indestår for signaturernes ægthed. Let gulnede pga. alder. Alle kort har huller efter tegnestifter. Magasinside beskåret og med ét hul efter tegnestift. Derudover almindelige alders- og håndteringstegn. Ellers intet at bemærke.

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag