2426/​270

'The Rolling Stones'. Fem kort signeret af hhv. Mick Jagger (f. 1943), Keith Richards (f. 1943), Bill Wyman (f. 1936), Brian Jones (1942–1969) og Charlie Watts (f. 1941) i København i slutningen af marts 1965. Kortstørrelse 7,2×12,5 cm. (5).

Proveniens: Fotograf Knud Ørsted, som fulgte 'The Rolling Stones' under gruppens besøg i København i dagene 28.-30. marts 1965, og som i den forbindelse modtog de her udbudte signerede kort. Kortene har ikke tidligere været handlet.

Disse fem kort bærer flg. Roling Stones medlemmers autentiske signaturer: Mick Jagger, Major Dundee (Keith Richards), Bill Wyman, Charlie Watts og Brian Jones. Alle signeret i København i 1965. Bruun Rasmussen indestår for signaturernes ægthed. Let gulnede pga. alder. Alle kort har huller efter tegnestifter. Intet yderligere at bemærke.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag