902/​86

Hermann Wilhelm Bissen (f. Slesvig 1798, d. København 1868)

Frederik VII (1808–1863) med kappe og sværdrem. På bagsiden nummer 2447 og TV No 191 samt med blyant skrevet Haandbiblioteket. 1850erne. Usigneret. Buste af hvid marmor. H. ca. 70.

Se Harvard Rostrups fortegnelse over H. W. Bissens værker under 377, hvor forskellige fremstillinger af denne buste nævnes. Modellen i gips er dateret 21. Sept. 1851 og ejes af Statens Museum for kunst (Inv. nr. KMS5095).

Der blev udført flere eksemplarer i 1850erne .Grevinde Danner forærede Studenterforeningen et eksemplar. Et marmoreksemplar blev solgt på Bissens dødsboauktion 1869 nr. 7: “Kong Frederik VII'des buste; naturlig størrelse (færdigt arbejde)”.

Frederik VII (1808–1863), eller i folkemunde Frederik Folkekær. Kongens popularitet blandt befolkningen skyldtes bl.a., at det var ham, der i 1849 underskrev Grundloven, som betød, at enevælden blev ophævet. Busten er udført af H.W. Bissen, som var stærkt inspireret af billedhuggeren Bertel Thorvaldsen. Bissens kunst er præget af tidens nationalromantiske strømninger, og han er blevet kaldt Danmarks nationale billedhugger. I rigtig mange danske provinsbyer står denne model eller en lignende udgave på torve eller i parker.

Nærværende type kan ses i parken ved Jægerspris Slot. Denne blev skænket af Grevinde Danner i 1865.

Dette emne handles i fuldmoms

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK