Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
“LC 2”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Løse hynder i sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model LC 2. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. (2)
Stemplet Cassina LC2 nr. 72752 og 72877, Le Corbusier.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene stol med mindre plet i møbelstof i bunden af stolen under sædehynde.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
14 bud